تحت اشراف نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز

تفسیر قرآن باید به نحوی باشد که عوام آن را بفهمند و خواص نیز آن را بپسندند

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در email
اشتراگ گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور عصر پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت‌ماه در همایش ملی «حوزه انقلابی، حوزه منتظر» که به‌منظور بزرگداشت مرحوم آیت‌الله ایمانی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، با بیان اینکه به آیات قرآن عمل نکردیم، گفت: در مراکز آموزشی یا درس تفسیر نداریم یا اسم آن را درس جنبی گذاشته‌ایم و در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و ایام تعطیل آن را برگزار می‌کنیم.
وی همچنین از کم بودن ساعات درس تفسیر قرآن نیز انتقاد کرد و افزود: برای درس‌های دیگر ۵۰ دقیقه وقت می‌گذاریم اما برای تفسیر قرآن تنها ۲۰ دقیقه وقت می‌گذاریم.

با قرآن برخورد علمی نمی‌کنیم
قرائتی با بیان اینکه با قرآن برخورد علمی نمی‌کنیم، گفت: قرآن را کتاب مقدس می‌دانیم نه علمی در صورتی که امام رضا(ع) فرمود اگر علم می‌خواهید قرآن را زیاد بخوانید.

سیاست ما عین آیات قرآن است
رئیس بنیاد مهدی موعود(عج) همچنین با تصریح این نکته که سیاست ما عین آیات قرآن است، گفت: زمانی امام فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است و از نماز هم واجبتر است؛ قرآن هم همین می‌گوید.

منبرها را کوتاه کنیم
وی خواستار کوتاه شدن منابر در مساجد شد، گفت: بخشی از اینکه مساجد ما خلوت شده‌اند این است که منبرها زمان زیادی طول می‌کشد؛ در صورتی که برای هر منبر باید ۲ ساعت مطالعه کرده و تنها ۱۵ دقیقه سخن گوییم و در این صورت است که مسجدها پر می‌شوند در صورتی که اکنون در برخی از منابر مسجدها بازی الفاظ است.
قرائتی اظهار کرد: در قرآن کریم بارها گفته شده است «کُلُوا؛ بخورید» اما بلافاصله بعد از آن مسئولیتی آمده است، پس در قرآن بخور بخور نیست بلکه برای هر نعمت، مسئولیتی است.

تفسیر قرآن را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند
این مفسر قرآن کریم با تأکید بر اینکه تفسیر قرآن را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند، گفت: اگر تفسیر قرآن را عوام فهمید اما خواص نپسندید مردود است و همچنین اگر خواص آن را پسندید و عوام آن را نفهمید باز هم مردود است پس تفسیر قرآن را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند.
وی با بیان اینکه تمام قرآن علم است، به آیه ۲۳ سوره اسراء «…بِالْوَالِدَینِ إِحْسَانًا…؛ … به پدر و مادر [خود] احسان کنید…» اشاره کرد و به تفسیر کلی از این آیه پرداخت و گفت: تمام کارها زمان دارد، حتی نماز، روزه، زکات و غیره اما احسان به والدین در تمام زمان‌ها باید انجام شود و محدودیت زمانی ندارد.
قرائتی با تصریح اینکه ساده‌ترین کلمات قرآن برای باسوادترین مردمان کره زمین حرف نو دارد، گفت: به عنوان مثال آیه «وَالتِّینِ وَالزَّیتُونِ» به تنهایی یک پایان‌نامه دکتراست اما ما نمی‌فهمیم.

طلبه‌ها برای فراگیری قرآن خود را محدود به حوزه علمیه نکنند
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی را راجع به حوزه‌های علمیه و وظایف طلاب یادآور شد و گفت: طلبه‌ها برای فراگیری قرآن خود را محدود به حوزه علمیه نکنند؛ چنانچه در زمان پیش از انقلاب آیت‌الله مکارم شیرازی تعدادی از علما و طلاب را گردهم آورد از جمله آیت‌الله ایمانی که هر کدام از اینان ۳ ساعت از روزهای تعطیل هفته را به تفسیر قرآن اختصاص دادند و نتیجه آن تفسیر ۲۷ جلدی نمونه شد پس طلبه‌ها خودتان تعطیلی پنج‌شنبه‌ها را حذف کنید.

انتقاد از تعطیلی‌های حوزه‌های علمیه
وی از تعطیلی روزهای پنج‌شنبه و حتی جمعه حوزه‌های علمیه انتقاد کرد و گفت: در روز پنج‌شنبه همه قشرها کار می‌کنند جز سلسله جلیله؛ چرا تعطیل است؛ حتی جمعه فقط برای نماز جمعه تعطیل است پس این همه تعطیلی در حوزه‌ها برای چیست.

عظمت رمضان به قرآن است نه به روزه
قرائتی از طلاب خواست تا قرآن را محور کارها و فعالیت‌های خود قرار دهند و سپس به در پیش رو بودن ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: عظمت رمضان به قرآن است نه به روزه چنانچه در قرآن نیز می‌خوانیم «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ…؛ ماه رمضان [همان ماه] است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است…» (آیه ۱۸۵ سوره بقره)

در شب قدر چند محفل تفسیر برپاست؟
این مفسر قرآن کریم ادامه داد: در شب قدر در کدام مسجد محفل تفسیر قرآن برپاست؟ سهم تفسیر قرآن در شب قدری که شب نزول قرآن است چقدر است؟
وی با ذکر این نکته که همه چیز در قرآن است، گفت: در قرآن کریم نیز می‌خوانیم که باید دشمن خدا را بترسانیم چنانچه اگر مقام معظم رهبری نمی‌فرمودند که اگر جنازه‌های شهدای منا را به ما ندهید، برخورد سختی خواهیم کرد، آل سعود هم کوتاه نمی‌آمد و معنی آیه «…أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ…؛… بر کافران سختگیر…» (آیه ۲۹ سوره فتح) هم همین است.

زکات، اصل دین است
قرائتی در ادامه سخنان خود به بحث زکات اشاره کرد و افزود: در کشور ما تنها ۶ درصد از مردم زکات پرداخت می‌‌کنند با این حال ۴۰۰ میلیارد تومان امسال زکات جمع‌آوری شده است در حالی که باید توجه کنیم زکات اصل دین است و اگر زکات را پرداخت کردیم نماز قبول می‌شود؛ همه دین به نماز بستگی دارد و قبولی نماز هم بستگی به پرداخت زکات دارد در صورتی که زکات در کشور ما فراموش شده است.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور از طلاب خواست تا به مسئله تدبر در قرآن توجه ویژه داشته باشند و ادامه داد: طلاب باید قرآن را جدی بگیرند؛ البته حرکت‌های خوبی برای تفسیر در حوزه‌های علمیه آغاز شده است.
وی همچنین گفت: کسانی که پیش‌نماز جمعه می‌شوند باید مطالعه زیادی داشته باشند زیرا نسل جدید آگاهی زیادی دارد پس پیش‌نمازها هم باید آگاهی‌های خود را خیلی بیشتر کنند.
قرائتی با تأکید بر اینکه در حوزه‌های علمیه، طلاب روزی یک آیه قرآن فرا بگیرند، گفت: سخنرانی‌هایتان باید از قرآن باشد چنانچه قرآن هم تأکید می‌کنید که اگر می‌خواهید سخنرانی کنید از قرآن برای مردم بگویید.

باید به تعداد جلسات عزاداری، محافل تفسیر قرآن برپا شود
وی از عدم توجه به همراهی قرآن و عترت انتقاد کرد و گفت: پیامبر(ص) فرمودند قرآن و عترت از یکدیگر جدایی‌ناپذیرند؛ در ماه محرم مشاهده می‌کنیم صدها هزار مجلس عزاداری برگزار می‌شود اما چند جلسه تفسیر برپا می‌شود؟ پس باید به تعداد جلسات عزداری، جلسات تفسیر قرآن هم برپا شود.
این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه ما نسبت به قرآن کوتاه آمده‌ایم و سهم آن را ادا نکرده‌ایم، گفت:‌ متأسفانه کتاب مخلوق را جدی گرفتیم و درس خواندیم اما کتاب خالق را خیر.
وی با یادآوری اینکه ماه رمضان را در پیش داریم، از علما و طلاب خواست تا در منبرهای خود در ایام ماه مبارک رمضان حتماً دو آیه قرآن را تلاوت کرده و درباره معنای آن‌ توضیح دهند.
قرائتی با بیان اینکه گمان نکنید که امروز بازار آخوندی کمرنگ شده است، گفت:‌ عاقبت اسلام کل زمین را فراخواهد کرد؛ در قرآن کریم خداوند سه مرتبه وعده داده است که عاقبت صالحان وارث زمین می‌شوند و برای این کار یک رهبر نیاز داریم که امام زمان(عج) است، یک قانون می‌خواهیم که تحریف نشده باشد و آن قرآن کریم است و یک آمادگی می‌خواهیم که حوزه‌های علمیه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *